A. Hunter Platt   1919 -   1920 *  
 Charles A. Bormann   1920 -   1921 *  
 Edward C. Dadeau   1921   - 1922 *  
Walter F. Lewis   1922 -   1923 *  
  Edward T. Geifer   1923 -   1924 *  
  Joseph A. Lyons   1924 -   1925 *  
 C. Harry Robillard   1925 -   1926 *  
Richard A. Morris   1926 -   1927 *  
 Harold S. Falloon   1927 -   1928 *  
  Cornelius Bregoff   1928 -   1930 *  
  Richard J. Hart   1930 -   1931 *  
Vincent J. McCormick   1931 -   1933 *  
  Frank J. Rooney   1933 -   1934 *  
  Charles A. Bormann   1934 -   1935 *  
Edward Clinchy   1935 -   1936 *  
William H. Lamb   1936 -   1937 *  
  Art O. Headquist   1937 -   1938 *  
  Thomas E. Drake   1938 -   1939 *  
  J. Harold Speckin   1938 -   1940 *  
  Benjamin F. Clark   1940 -   1941 *  
 James J. Smith   1941 -   1942 *  
  James J. Fahy   1942 -   1942 *  
Robert M. Shields, M.D.   1942 -   1943 *  
Arthur C. Downing   1943 -   1944 *  
  Francis Steele, Hon.   1943 -   1944 *  
William E.P. Collins   1944 -   1945 *  
 Peter P. Spinelli   1945 -   1946 *  
Leo D.A. Balbach   1946 -   1947 *  
Aquila N. Volkardt   1947 -   1948 *  
Vincent J. Claffey   1948 -   1949 *  
Richard F. Daly   1949 -   1950 *   


CommanderAnthony Giulliani
Vice CommanderDaniel Venezia
Vice CommanderPaul Dietrich
Vice Commander
David Martin
Vice CommanderJaime Gonzalez




Commanders AideAlbert Klingle

C





Adjutant Frank LaMarsh
Treasurer​Anthony LoCasto
ChaplainMary McLoone
Judge AdvocateDavid Martin
Sgt-At-ArmsMark Kelly
Parlimentarian



Americanism



Children & YouthJamie Gonzalez
County ConventionAnthony Guiliani
County Installation


Anthony LoCasto

CredentialsJohn Greco
DirectoryMary McLoone

HousingJamie Gonzalez
Interfaith BreakfastJon Turchin
Law & Order
Legion Birthday


Anthony LoCasto



LegislationAl Klingle
MembershipPaul Dietrich
Memorial MassDaniel Venezia
National Commanders DinnerFrank LaMarsh
National SecurityVanessa Tavitian

Oratorical Contest County

Oratorical Contest District

Daniel Venezia

​Albert Klingle

Pearl Harbor Day

PDC Frank Peters

​Mark Kelly

Political ForumLester Modelowitz
POW-MIA (Department & CountyDennis McLoone
Rehabilitation / W.I.N.A.L. Dept, District, CountyMary McLoone
SAL  AdvisorCharles Navarino



Scheduling (Time & Place)

Service Officer

Dennis McLoone



Special Events Coordinator


​Anthony LoCasto



Veterans CemeteryDennis McLoone


Veterans Day Ceremony (Staten Island  Mall)

NYC Veterans; Day Parade

Frank LaMarsh


Richmond County American Legion Post's & Commanders
Beauvais Hudson Post 126Jaime Gonzalez
Watkins - Kellett Post 277Herbert Portrlles
Kells - Grennie Post 316Jim Olive
Granito - Smith Post 1296Charles Navarino
Patrick J. Dalessio Post 1310George Balletto
Gold Star Post 1368Mark Kelly
Joseph F. Merrell, Jr Post 1368William J. Magnuski
Cespino - Russo Post 1544John G. Hoovert
James J. Tappen 125Jon Turchin
1st NY Cavalry Post 296William R. Burkey

Huttner - Pasqualini

Post 1367


H & S Cichon Post 1578Richard R. Carreras





RICHMOND COUNTY AMERICAN LEGION

Copyright © KELLS - GRENNIE AMERICAN LEGION POST 316. All Rights Reserved.

County Commander

Anthony Giuliani

​2022 -2024


Richmond County American Legion

Past County Commanders


​* Deceased


Caleder of Events 2024
DateEventLocationCollationTime
Apr 19County MeetingGold StarPost 13657 pm
Apr 20Children& Youth LunchThe Staaten
12;30 pm

District 2 MeetingTBD

May 17County MeetingGold StarPost 12967 pm
May 31 - Jun 2American Legion CollegeSUNY Morrisville State College

May 27Memorial Day ParadeForest Ave

Jun 21County Convention Gold StarRCAL6 pm
Jun 28-Jul 3Boys State

SUNY

Morrisville State College



Jul 4ParadeTravis

Jul 15-19Department ConventionNiagra Falls













William Klapach 2011 - 2012 * Hon.

Thomas LaManna 2011 - 2012 * Hon.

Anthony DeNatale 2011 - 2013

Dennis McLoone 2013 - 2015

William Magnuski 2015 - 2018

Andrew  Oefelein 2017 - 2018 Hon.

Anthony DiNatale 2018 - 2019*

Anthony Dinatale 2019 - 2021*

Steven  J. Ayling 2021 - 2022

​Charles Navarino 2021-2022 Hon.

Anthony Giuliani  2022 - 2023

​Anthony Giuliani 2023 - 2024


 Officers & Aides 2022 - 2024


John E. Mitchell   1950 -   1951 *  
Nicholas Malvasi   1951 -   1952 *  
Aldo Benedetto   1952 -   1953 *  
Harold A. Madigan   1953 -   1954 *  
Mark Caruselle   1954 -   1955 *  
Louis Guerriero   1955 -   1956 *  
John Wislinski   1956 -   1957 *  
Pasquale Divernieri   1957 -   1958 *  
Thomas J. Kiernan   1958 -   1959 *  
Fred Hackenburg, Jr.   1959 - 1960 *  
David Hunter   1960 - 1961  
Francis J. Tunney   1961 -   1962 *  
Anthony Campbell   1962 -   1963 *  
Jerome Neuberger   1963 -   1964 *  
Edward S. Ringel   1964 -   1965 *  
Fred Chipolata   1965 -   1966 *  
Pasquale Bifulco   1966 -   1967  
George Gallo   1967 -   1968 *  
Joseph L. Conti   1968 -   1969 *  
Robert Pearson   1969 -   1970 *  
Lawrence C. Mohr   1970 -   1971 *  

James P. Ireland   1971 -   1972 *  
Matthew J. Baldassano   1972 -   1973 *  
Santo LaRocca   1973 -   1974 *  
Joseph Holzka   1973 -   1974 * Hon.  
Philip Yater   1974 -   1975 *  
Royal Lykes   1975 -   1976 *  
Robert Mahoney   1976 - 1977  
Joseph Esposito   1977 -   1978 *  
George Guerriero   1978 -   1979 *  
William C. Hereford   1979 -   1980 *   


Installation of Officers for 2016 - 2017

DateEventLocationCollationTime
Jul 26County MeetingGold StarPost 1267pm
Aug 16County MeetingGold StarPost 1267pm
Aug 20-29National ConventionNew Orleans








Remo Zerega   1980 -   1981 *  
Marie Dwyer   1981 -   1982 * Hon.  
Estelle Mohr   1981 -   1982 *  
Victor Prevosti   1982 -   1983 *  
William O'Brien   1983 - 1984  
Nicholas Greten   1984 -   1985 *  
Donato Carucci   1985 - 1986  
Harry Krone   1986 - 1987  
Sebastian Barchitta   1987 -   1988 *  
Phillip Frazzeto   1988 -   1989 *  
Herman L. Edwards   1989 - 1990 *  
Elias Arout   1990 - 1992  
Richard V. Reichart, Sr.   1992 - 1993 *  
Joseph Chociemski   1993 - 1994  
Andrew J. Sekel   1994 -   1995 *  
David Jenkins   1995 -   1996 *  
Ferdinand J. Salvatore   1996 - 1997  
Daniel E. Stoddard   1997 - 1998  
Frank J. Peters   1998 - 1999  
James Smith   1998 - 1999 Hon.  
Frank LaMarsh   1999 - 2000  
Lawrence W. Lee   2000 - 2001  
Fred Black   2001 - 2002  
William Blaine   2002 - 2003 *  
Larry Hartnett   2003 - 2004  
William Magnuski   2004 - 2006  
Timothy Kuhn   2006 - 2007
Peter Torino   2007 - 2008 *
 Anthony Pergola   2008 - 2009
Joseph Cammarata   2009 - 2010
Leonard Gaeta   2010 - 2011 * Hon.
Mary P. LaManna 2010 - 2011 


Committees & Chairpersons